مشاهده نمونه رزومه
5
امتیاز نمونه رزومه
3950
 نفر

نحوه نوشتن رزومه پزشک عمومی

احتمالاً نسخه موفقیت یک پزشک عمومی، یک رزومه پزشکی قوی و خوب است. رشته پزشکی یکی از پر درآمدترین، محبوب­ترین و مورد احترام‌ترین رشته‌ها در جهان است. پزشکان نجات دهندگان زندگی هستند و ما برای محافظت از گران‌بهاترین دارایی خود یعنی سلامتی به آن­ها اعتماد می‌کنیم. اما در حالیکه پزشکان سال­های زیادی را در راه تحصیل می‌گذرانند و قادر به درمان انواع بیماری‌ها هستند، تبلیغ کننده‌های خوبی برای کار خود نیستند. در بازار کار پزشکان هم برای دستیابی به یک سمت خوب در یک مرکز درمانی حرفه‌ای، رزومه کاری دقیقاً همان چیزی است که یک پزشک عمومی به آن نیاز خواهد داشت. بنابراین در ادامه به راهکارهای نوشتن یک رزومه پزشک عمومی خوب اشاره می‌کنیم و نحوه صحیح نویسی همه عناصر آن را می‌آموزیم.

بازار کار رشته پزشکی

چشم‌انداز شغلی پزشکان از هر لحاظ خوب است اما بعضی از پزشکان مزیت‌هایی دارند که دیگر شاغلین در این رشته ندارند. یک پزشک همیشه امکان کار در یک مرکز درمانی را دارد و تقاضا برای استخدام پزشکان همیشه وجود دارد. برای مثال دورانی که در آن زندگی می‌کنیم و بیماری کرونا را در نظر بگیرید، در این دوران نیاز به کادر درمانی و پزشکان بسیار بالا است. مزیتی که رشته پزشکی بر دیگر رشته‌ها دارد این است که فارغ التحصیلان در این رشته به سرعت جذب مراکز سلامت و درمان می‌شوند و هیچگاه دغدغه استخدام را ندارند. اما اینکه یک پزشک در چه مرکزی و با چه شرایطی استخدام شود، مسئله‌ای است که می‌توان آن را با نوشتن یک رزومه خوب حل کرد.

انتظار می­رود که چشم‌اندازهای شغلی برای پزشکانی که در درمان جمعیت سالخورده تخصص دارند از جمله قلب، رادیولوژی و سایر تخصص‌ها در درمان بیماری‌های مزمن بهتر باشد. همچنین بازار کار برای مناطق محروم و روستایی برای پزشکان بهتر است زیرا اکثر پزشکان متقاضی کار در مناطق شهری هستند. اما با همه این تفاسیر پزشکان بیشترین حقوق را در مقایسه با دیگر مشاغل دریافت می‌کنند.

محتوای رزومه کاری پزشک عمومی

    1. پروفایل شخصی یا خلاصه رزومه

     توصیف شخصی یا خلاصه رزومه پزشکان بهترین فرصت برای معرفی خودتان به عنوان بهترین کاندیدا برای کار در یک مرکز درمانی خوب است. اولین چیزی که کارفرما در رزومه شما می­بیند، توصیفی است که از توانمندی­ها، استعداد و خصوصیات شخصیتی خود در خلاصه رزومه ارائه می‌دهید بنابراین این بخش را باید با دقت ویژه‌ای بنویسید. این بخش که یک شامل یک پاراگراف چند سطری است، بزرگ­ترین شانس شما برای ارائه بهترین استدلال‌ها به کارفرماست تا شما را جذب کند. به نقاط قوت خود اشاره کنید، روایت شخصی­تان را کنترل کنید و به مخاطب اجازه ندهید از ادامه مطالعه رزومه منصرف شود. اعتماد به نفس داشته باشید و بدون اینکه زیادی متکبرانه یا متواضعانه برخورد کنید، ویژگی‌های مثبت کاری، اخلاقی و تخصص خود را بیان کنید.

     نمونه خلاصه رزومه پزشکی

     یک پزشک با تجربه، با انگیزه و فداکار برای کمک به بیماران نیازمند. ماهر در ارائه مراقبت بهینه از بیمار ضمن تلاش در کمک حداکثری به بیمار برای رسیدن به بالاترین درجه سلامتی. قادر به برقراری ارتباط خوب و موثر با بیماران، خانواده بیمار و پزشکان و پرستان در محیط کاری. متعهد به به روز بودن در زمینه دارو و سلامت با هدف ارائه بهترین سطح مراقبتی از بیماران. دارای مهارت و اشتیاق برای تاثیر مثبت در زندگی دیگران.

    2. سوابق کاری در رزومه پزشکی

     برای برجسته کردن سوابق شغلی که آموزش و تجربیات شما را به خوبی نشان دهد، از افعال قوی استفاده کنید. اینکه بخش سوابق کاری خود به عنوان پزشک را چگونه بنویسید ارتباط مستقیمی با میزان تجربیات شما دارد که این در مورد رشته پزشکی کمی پیچیده است. پزشکان تازه فارغ‌التحصیل شده معمولاً به عنوان اینترن یا کارآموز که کار خود را زیر نظر پزشکان با سابقه شروع می‌کنند کارهای اساسی پزشکی مانند ویزیت از بیماران و شرح حال­گیری، مراقبت ویژه از بیماران و بررسی نتایج آزمایشات را بر عهده دارند. بنابراین اولین سابقه کاری پزشکان مربوط به این دوران است. رزیدنت‌ها و پزشکانی که در حال تحصیل برای یک تخصص خاص هستند، مسئولیت مراقبتی بیشتری نسبت به اینترن‌ها دارند.

     بنابراین با توجه به سطحی از پزشکی که در آن قرار دارید، سوابق کاری خود را باید تنظیم کنید. نام مراکزی که در آن­ها خدمت رسانی کرده­اید و مدت و طول دوره کاری خود و همچنین مسئولیت‌هایی که در این دوران بر عهده شما بوده را در این بخش بنویسید. یک پزشک قلب که 10 سال سابقه جراحی دارد نیاز به نوشتن سوابق دوران کارآموزی ندارد اما برای یک پزشک عمومی با تجربه کمتر لازم است که ذکر شود. بجای بیان صرف مسئولیت‌ها، وظایفی که در دوران کاری خود انجام داده­اید را بیان کنید. چالش‌هایی که در مسیر کاری با آن­ها روبرو بوده‌اید و نحوه حل آن­ها را بیان کنید و سعی کنید از اعداد و ارقام برای نشان دادن واقعیت‌ها استفاده کنید.

    3. سوابق تحصیلی رزومه پزشک

     تحصیلات و سوابق آکادمیک برای استخدام به عنوان پزشک در یک مرکز درمانی حیاتی است بنابراین این بخش را به درستی بنویسید. شما بدون اتمام دوران دانشجویی می‌توانید در زمینه فناوری یا کامپیوتر یک میلیاردر شوید اما بدون اتمام دوران تحصیلی در رشته پزشکی نمی‌توانید صاحب شغلی در این رشته شوید. طول دوران تحصیلی در رشته پزشکی 7 سال است که همه پزشکان باید آن را بگذرانند. همچنین علاوه بر سوابق تحصیلی پزشکان نیازمند مجوز پزشکی هستند تا بتوانند شروع به کار کنند. بنابراین نوشتن مجوز­های لازم برای کار در رزومه پزشکی ضروری است.

    4. مهارت های پزشک در رزومه پزشکی

     بین دو کاندیدای متقاضی کار با شرایط یکسان، چه چیزی می­تواند برگ برنده شما برای دستیابی به شغل مورد نظر باشد؟ اگر یک توصیف جذابی در رزومه نوشته‌اید و سوابق خود را به درستی در رزومه آورده‌اید، شروع خوبی داشته‌اید. اما اگر داوطلب دیگری شرایط مشابه شما را داشته باشد چه؟ در اینجا مهارت‌ها و توانمندی‌های شما به عنوان یک پزشک عمومی می‌تواند برگ برنده شما برای استخدام باشد. یک بار دیگر رزومه را مرور کنید، آیا در یک زمینه پزشکی تخصص خاصی دارید؟ آیا یه یک زبان دیگر غیر از زبان رسمی محل کار تسلط دارید؟ آیا در برقراری ارتباط با بیماران توانایی خاصی دارید؟ و یا در برقراری ارتباط موثر با همکاران توانمند هستید؟ این­ها مواردی هستند که می‌توانند شما را از دیگر رقبا متمایز کنند و شما را به عنوان گزینه بهتری برای استخدام معرفی کنند.

     مهم­ترین مهارت‌های یک پزشک:

     • مهارت­های ارتباطی
     • دلسوزی و شفقت
     • جزئی­نگر بودن
     • زبردستی
     • مهارت­های رهبری
     • صبر
     • استقامت جسمانی
    5. قالب، فرمت و فونت رزومه پزشک عمومی

     یک طراحی تر و تمیز و متن بدون اشکال و ایراد در رزومه کاری هر پزشک ضروری است. شما به عنوان یک پزشک بیماران را در یک اتاق آشفته و کثیف مداوا نمی‌کنید، در رزومه هم باید همین اصل را رعایت کنید. رزومه شما باید تمیز و منسجم و واضح و مختصر باشد. طراحی باید جذاب اما ساده باشد. بررسی نمونه رزومه پزشک عمومی به شما این امکان را می‌دهد تا رزومه استانداردی برای خود تنظیم کنید. رزومه پزشک باید در یک قالب رزومه استاندارد، با یک فونت رزومه خوانا در سایز 11-12، در فرمت PDF و بهتر است با الگوی زمانی معکوس تنظیم شود.

برای تنظیم یک رزومه پزشکی با بهترین ورژن می­توانید قبل از ساخت رزومه، نمونه رزومه‌های پزشکی را از سایت CVresume.ir بررسی کنید و الگو بگیرید. همچنین می­توانید از قالب‌های استاندارد این رزومه ساز آنلاین استفاده کنید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن رزومه خود را تحویل بگیرید.

سوالات متداول

در رزومه پزشکی ابتدا باید سوابق کاری بیان شود یا سوابق تحصیلی؟

این کاملاً بستگی به میزان سوابق کاری یک پزشک دارد. اگر سال­ها است که به عنوان پزشک در حال خدمت رسانی هستند و در مراکز درمانی معتبر کار کرده‌اید بهتر است ابتدا به سوابق کاری خود اشاره کنید اما در صورتی که سوابق کاری اندکی دارید اما در یک دانشگاه بسیار معتبر دوران تحصیل را گذرانده‌اید احتمالا سوابق تحصیلی شما بیشتر توجه کارفرماها را جلب کند.

چه مواردی به بهتر دیده شدن رزومه پزشکی کمک می­کنند؟

هرچند نوشتن رزومه کوتاه همیشه قابل توصیه است اما به عنوان یک پزشک نباید رزومه شما کمتر از یک صفحه باشد. بنابراین برای بهتر دیده شدن رزومه‌تان در صورتی که سوابق کاری اندکی دارید، می‌توانید از افتخارات، جوایز، معدل دوران تحصیلی، کارهای داوطلبانه در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها، کار به عنوان دستیار دیگر پزشکان و... اشاره کنید تا رزومه پربارتری داشته باشید.