1. بلاگ

آشنایی با رزومه و نحوه نوشتن رزومه به همراه نمونه رزومه استاندارد

"رزومه" کلمه‌ای است که در هنگام پیدا کردن شغل خواهید شنید. رزومه که گاهی به آن CV یا curriculum vitae می‌گویند، شامل اطلاعاتی است که سوابق شغلی و تجربه کاری، سوابق تحصیلی و آموزشی، مهارت‌ها و دستاوردهای شما را فهرست می‌کند.

رزومه چیست؟

"رزومه" کلمه‌ای است که در هنگام پیدا کردن شغل خواهید شنید. رزومه که گاهی به آن CV یا curriculum vitae می‌گویند، شامل اطلاعاتی است که سوابق شغلی و تجربه کاری، سوابق تحصیلی و آموزشی، مهارت‌ها و دستاوردهای شما را فهرست می‌کند.

معمولا برای هر درخواست شغلی به رزومه نیاز خواهید داشت. این اطلاعات ضروری مورد توجه کارفرمایان و مدیران قرار می‌گیرد تا آن‌ها بتوانند امکان بررسی این موضوع را داشته باشند که آیا شما گزینه مناسبی برای انجام کار هستید یا نه، و در صورت تمایل شما را به مصاحبه شغلی دعوت کنند.

رزومه ساز آنلاین سی وی رزومه به شما این امکان را می دهد که بتوانید رزومه کاری یا رزومه تحصیلی خود را در کمتر از پنج دقیقه بسازید و خیلی سریع اقدام به درخواست شغل کنید.

رزومه کاری شامل چه اطلاعاتی است؟

اطلاعات شخصی

در ابتدا نام خود را کامل وارد کنید و سپس اطلاعات تماس شامل ایمیل، شماره تماس و در صورت نیاز شماره تماس دیگری را وارد کنید تا در صورت در دسترس نبودن شما امکان ارتباط با شما را داشته باشند. در صورتی که چندین ایمیل دارید سعی کنید ایمیلی را انتخاب کنید که نام یا نام خانوداگی شما کامل به صورت لاتین باشد و در رزومه کاری خود قرار دهید.

در صورتی که محل کار درخواستی شما نیاز به عکس از شما هم داشته باشد، حتما تصویری را انتخاب کنید که شرایط ظاهری شما را بسیار معمول نشان دهد تا کارفرما برداشت منفی از شما نداشته باشد. چرا که ممکن است شما را از لیست گزینه ها استخدامی پاک کنند و دیگری را انتخاب کنند.

معمولا نیازی به وارد کردن وضعیت تاهل، جنسیت و محل اقامت در رزومه کاری نیست ولی بعضی از شرکت‌ها نیاز دارند که اطلاعات رزومه کاری شما را کامل ببیند. در نظر داشته باشید که به نوع شغلی که انتخاب می کنید ممکن است نیاز به وارد کردن در رزومه باشد یا نیازی نباشد. مثلا کارفرما فقط به دنبال آقا یا فقط به دنبال خانم می باشد در محدوده محل شرکت خود می باشد و شاید حتی اگر کسی که رزومه ارسال می‌کند متاهل باشد و شما هم در رزومه خود وضعیت تاهل خود را مشخص کرده باشید خیلی سریع با شما تماس بگیرند و شما را دعوت به مصاحبه شغلی کنند.

بهتر است جمله‌ای که درباره خلاصه‌ای از اهداف خود می‌نویسید، کوتاه باشند چرا که هیچ کارفرمایی علاقه‌ای به خواندن جمله‌های طولانی ندارد و شما باید بتوانید متنی را که می‌نویسید به گونه‌ای باشد که . اگر شما به تازگی مدرسه یا دانشگاه را تمام کرده اید و تجربه حرفه ای زیادی ندارید، رزومه خود را با یک هدف شغلی آغاز کنید - یک یا دو جمله در رابطه با مهارت ها و اهداف کاری تان. اگر دارای تجربه کاری هستید، به جای آن یک خلاصه حرفه ای کوتاه داشته باشید، تجربه خود را توضیح دهید و جایی که قصد دارید در شغل خود به ان برسید را توضیح دهید.

قدم بعدی وارد کردن سوابق تحصیلی در رزومه می‌باشد و مهمترین قسمت آن رعایت ترتیب زمانی می‌باشد.

سوابق تحصیلی و آموزشی

در ابتدا آخرین سابقه تحصیلی خود را در رزومه بنویسید و سپس شروع به وارد کردن سوابق تحصیلی پیشین خود را بکنید. اطلاعات سوابق تحصیلی علاوه بر دانشگاه‌ها و مدارس می‌تواند شامل موسساتی باشد که دوره هایی را در آنجا گذرانده‌اید و مدرک تحصیلی مرتبط را دریافت کرده باشید. اگر این سوابق کمتر از پنج سال بود همچنین میتوانید تحصیلات دبیرستانی خود را نیز در رزومه اضافه کنید.

حتما زمان شروع و پایان هر دوره تحصیلی خود را در رزومه کاری خود بیان کنید و در صورتی که جوایزی یا دستاوردهایی را هم دریافت کرده باشید، آنها را نیز در رزومه کاری یا رزومه تحصیلی خود وارد کنید چرا که این موضوع بیانگر تجربیات شما در هنگام تحصیل خواهد بود و در تصمیم گیری کارفرما برای مصاحبه تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

سوابق کاری

سوابق کاری خود را با اطلاعات مورد نیاز عنوان شغلی (سمتی که در محل کار خود داشتید)، نام و آدرس شرکت یا سازمانی که در آن مشغول به کار بوده‌اید یا هستید، در رزومه کاری خود وارد کنید و در ابتدای سوابق، آخرین شغل خود را بنویسید. همچنین توجه داشته باشید که نوشتن خلاصه‌ای از مسئولیت‌‌ها و دستاوردها در رزومه می‌تواند به شما کمک کند و شغل بعدی خود را متناسب با توانمندی‌های پیشین خود انتخاب کنید و در نتیجه شما را شرکت‌ها و سازمان‌هایی انتخاب می‌کنند که متناسب با مهارت‌های شما می‌باشند.

همچنین در صورتی که دوره‌های کارآموزی و یا کارهای داوطلبانه‌ای را در سابقه خود داشته باشید میتوانید به صورت جداگانه در لیست دیگری قرار دهید و یا در همین قسمت اطلاعات مربوط به سوابق کارآموزی را در رزومه کاری خود وارد کنید.

برای تقویت رزومه کاری، بهترین کار این است که اطلاعات بیشتری را در این بخش وارد کنید چرا که کارفرمایان به این قسمت‌ها بیشتر توجه می‌کنند.

مهارت‌های فنی و کاربردی

مهارت هایی را در رزومه خود وارد کنید که توانایی نسبتا خوبی را در آنها دارید و سعی کنید از عنوان‌هایی استفاده کنید که به گوش دیگران هم آشنا باشد به خصوص کارفرمایان که با خواندن آنها گیج نشوند. در صورتی که کارآموز هستید سعی کنید از مهارت های پایه زمینه شغلی که میخواهید در آن ورود کنید استفاده کنید تا بتوانید شروع خوبی را در سوابق شغلی خود داشته باشید.

با استفاده از رزومه ساز آنلاین این امکان وجود دارد که سطح مهارت خود را به خوبی به کارفرما نشان دهید تا انتظار کارفرما نسبت به شما را مشخص کند. مهارت‌ها نقش مهمی را در استخدام شما را دارند پس سعی کنید که خود را در آن مهارت ها قوی‌تر کنید تا بتوانید توجه کارفرما را جلب کنید.

در این قسمت نیاز است که علاقه‌مندی‌های خود را در رزومه کاری وارد کنید و سعی کنید مواردی را در رزومه خود مطرح کنید تا بتوانید توجه کارفرما را جلب کنید. کارفرمایان دوست دارند بدانند علاقه شما به چه چیزهایی می‌باشد که بتوانند با فراهم کردن آن امکانات در محل کار، اشتیاق شما برای انجام دادن کارها را بالا ببرند. به طور مثال برای کسانی که علاقه به طبیعت گردی دارند امکان سفری کوتاه را تهیه کنند تا علاقه مندان به این تفریح از محل کار خود لذت ببرند و رابطه صمیمی را با کارفرمای خود داشته باشند.

معرف کارجو

اغلب کارفرمایان به این مورد توجه می‌کنند که در رزومه کاری، افرادی ذکر شده باشند که توانایی‌ها و مهارت‌های شخص را تضمین کنند و با خیال راحت شخص را استخدام کنند. در این قسمت می‌توانید اطلاعات نام و تماس فرد یا شرکتی که با آنها کار می‌کردید را در رزومه کاری خود مطرح کنید. سعی کنید فرد معرف مدیر مجموعه یا مشاور دانشگاهی و یا کسی باشد که مهارت کاری شما برای او اثبات شده باشد تا بتواند شما را به خوبی به کارفرمای جدیدتان معرفی کند.

رزومه باید چه مقدار و چند صفحه باشد؟

سعی کنید رزومه خود را کوتاه و مفید نگه دارید، البته می‌دانیم که کار سختی است ولی اگر یکبار دیگر رزومه خود را بررسی و ویرایش کنید مطمئن خواهید شد که رزومه حرفه ای نوشته اید و زمانی که کارفرما در کمتر از 2 دقیقه مطالعه رزومه شما، شما را به عنوان گزینه استخدام انتخاب کند. اگر کمتر از 10 سال سابقه کاری و حرفه‌ای دارید، رزومه یک یا دو صفحه‌ای را برای خود در نظر بگیرید. معمولا مدیران ارشد و دانشجویان ممکن است بخواهند رزومه هایی را بنویسند که بیش از سه یا چند صفحه باشد. همچنین میتوانید درباره این موضوع اطلاعات بیشتری درباره نحوه نوشتن رزومه با مطالعه مقاله چند صفحه بودن رزومه بدست آورید.

قالب رزومه باید به چه شکل باشد؟

مهم است که مطمئن شوید طراحی و چیدمان اطلاعات رزومه شما مرتب و آراسته باشد تا خواندن رزومه کاری شما برای کارفرمایان راحت و آسان باشد و بتواند نقاط قوت شما را در کمتر از دو دقیقه پیدا کند و شما را به مصحبه شغلی دعوت کند.

مهم است که مطمئن شوید طراحی و چیدمان رزومه شما آراسته بوده و خواندن آن آسان باشد. از یک یا دو فونت مشخص و عناوین استفاده کنید، نکات مربوط را طبقه‌بندی کرده و از پاراگراف‌ها استفاده نموده تا متن را از هم جدا کنید. دقت کنید که دیکته و گرامر شما درست باشد.

در صفحه قالب های رزومه کاری، انواع قالب متناسب با مشاغل طراحی شده است تا شما بتوانید خود را بهتر و حرفه ای تر به کارفرمایان معرفی کنید و آنها با مطالعه رزومه کاری شما لذت ببرند. ساخت رزومه کاری با استفاده از رزومه ساز آنلاین خیلی راحت‌تر است و در کمتر از 5 دقیقه، شما رزومه ای خواهید داشت که کارفرمایان به دنبال آن هستند.

از چه مواردی بهتر است چشم پوشی کنیم؟

رزومه شما به معنی خلاصه مهارت‌ها و تجربیات شما است - بنابراین نیازی نیست که همه جزئیات را ذکر کنید. برخی اطلاعات در رزومه لازم نیست:

  • اطلاعات شخصی مانند آدرس خانه، مذهب، سن و یا وضعیت تأهل را حذف کنید (البته در صورتی که شرکت یا سازمانی از شما درخواست کرده باشد این کار را نکنید.)
  • نیازی نیست که هر شغلی که تا به حال داشته‌اید را لیست کنید - به خصوص اگر شغل پیشین شما ارتباطی به شغلی که برای آن درخواست داده‌اید، نداشته باشد.
  • انتظارات حقوق و یا حقوق‌های قبلی که دریافت کرده‌اید را شامل نشود.

آیا می‌توان از نمونه رزومه های تکمیل شده برای ساخت رزومه کاری استفاده کرد؟

جواب ما به این سوال مثبت است ولی در نظر داشته باشید که وسواس پاک نکردن اطلاعات نمونه رزومه کاری برای استخدام را کنار بگذارید و سعی کنید اطلاعات درست از خودتان را جایگزین کنید.

تیم تحقیق و توسعه سایت سی وی رزومه در حال آماده کردن و تکمیل و تقویت نمونه رزومه های تکمیل شده ای می باشند که شما میتوانید مستقیم از آن اطلاعات در رزومه خود استفاده کنید و تنها کافی است که اطلاعات خود را جایگزین کنید و در کمترین زمان رزومه کاری حرفه ای خود را بسازید. برای استفاده از این خدمت، وارد صفحه نمونه رزومه های کاری تکمیل شده شوید و نمونه رزومه متناسب با شغل خود را پیدا کنید و اقدام به ویرایش رزومه در رزومه ساز آنلاین سی وی رزومه کنید.

نمونه رزومه مهندس عمران، نمونه رزومه پرستار، نمونه رزومه مهماندار هواپیما و هر شغلی که شما دارید در بین این نمونه رزومه های تکمیل شده پیدا می‌شود. در صورتی که شغلی داشتید که در بین نمونه رزومه های ما پیدا نشد به بخش پشتیبانی سایت اطلاعات شغل خود را ارسال کنید تا در کمترین زمان نمونه رزومه مربوط به شغل شما را آماده کنیم.

خوشحال می‌شویم وقتی که شما رزومه ای را با استفاده از رزومه ساز آنلاین ما بسازید و با خیال راحت درخواست شغل دهید و استخدام موفقی را توسط کارفرمایان تجربه کنید. از ابتدای درخواست شغل همیشه همراه شما خواهیم بود.

ساخت رزومه حرفه‌ای تنها با یک کلیک
از قالب‌های رزومه حرفه‌ای و تکمیل شده‌ای که "اصول رزومه نویسی و استاندارد جهانی" را رعایت کرده‌اند استفاده کنید.
رزومه ساز آنلاین
به خواندن مقالات ادامه دهید
مقالات مرتبط برای علاقه‌مندان به مطالعه
لیست مقالات
رزومه باید چند صفحه باشد؟
یکی از رایج ترین پیش فرض‌ها در مورد رزومه این است که نباید بیش از یک صفحه باشد. مهم است که اطلاعاتی را که ارائه می‌دهید، کوتاه، ساده، مفید و در یک صفحه باشد. با این حال برای بسیاری از متقاضیان این ویژگی‌ها نمی‌تواند در یک صفحه رزومه به دست بیاید، و رزومه دو صفحه‌ای مناسب‌تر است.
چهار شنبه 11 دی 1398
91
سی وی (CV) و رزومه چه فرقی با هم دارند؟
تفاوت میان رزومه و CV چیست؟ تفاوت اصلی بین رزومه و CV طول آنهاست، این که هر کدام شامل چه بخش‌هایی می‌شوند و در کجا مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حالی که هر دو برای تقاضای شغلی مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما همیشه نمی‌توان از آنها به جای یکدیگر استفاده نمود.
یکشنبه 8 دی 1398
91
آشنایی با رزومه و نحوه نوشتن رزومه به همراه نمونه رزومه استاندارد
"رزومه" کلمه‌ای است که در هنگام پیدا کردن شغل خواهید شنید. رزومه که گاهی به آن CV یا curriculum vitae می‌گویند، شامل اطلاعاتی است که سوابق شغلی و تجربه کاری، سوابق تحصیلی و آموزشی، مهارت‌ها و دستاوردهای شما را فهرست می‌کند.
شنبه 7 دی 1398
419