رزومه چیست؟

نحوه نوشتن رزومه همراه با انواع قالب و نمونه رزومه‌های استاندارد

مروری بر تاریخچه رزومه

رزومه یا کارنامه، به خلاصه‌ای از مدارک، تجربیات، و توانایی‌های فردی اشاره دارد که در قالب نوشتاری، شامل سوابق تحصیلی، شغلی، مهارت‌های کاری و فردی، و هر اطلاعات دیگری که برای استخدام در سازمان‌ها و شرکت‌ها لازم است، آورده می‌شود. ارائه‌ی یک رزومه کامل و جامع می‌تواند کمک کننده باشد تا فرد شغل مناسب با درآمد مطلوبی را پیدا کند، زیرا این اطلاعات به دیگران کمک می‌کند تا توانایی‌ها و مهارت‌های او را بهتر بشناسند.

رزومه، یک واژه‌ی از زبان انگلیسی است که معمولاً به کارنامه یا توصیف تجربیات ترجمه می‌شود. این واژه مشتق از کلمه‌ی فرانسوی "résumé" است که به معنی خلاصه است. استفاده از این لغت، چه در ایران و چه در سایر کشورها، بسیار رایج است. برای اطلاعات بیشتر، مقاله "آشنایی با تاریخچه رزومه" را مطالعه کنید.

قالب رزومه

ساخت و ترجمه رزومه حرفه‌ای با رزومه‌ساز آنلاین در 10 دقیقه (به کمک هوش مصنوعی)

جدول مقایسه رزومه با سی وی (CV)

در این جدول تفاوت‌های اصلی بین رزومه (Resume) و سی‌وی (Curriculum vitae) بیان شده است
سی وی رزومه
هدف برای مشاغل آکادمیک، تحصیلی و تحقیقاتی برای دیگر مشاغل
محتوا بیان هر چیزی که تا الان انجام داده‌اید تمرکز بر روی کارهای مهمی که انجام داده‌اید
اختصاصی شامل تحقیقات و موفقیت شما در مدرسه یا دانشگاه و سایر کارهای تحصیلی می شود مهارت‌های کلیدی کاری که شما را به شغل ایده‌آل‌تان برساند
اندازه بستگی به تجربیات شما دارد ولی معمولا بیشتر از سه صفحه می‌شوند بین یک الی دو صفحه (و به ندرت سه صفحه) می‌شوند
فرمت همیشه به صورت ترتیب زمانی (از گذشته تا به الان) به ترتیب زمانی و یا عملکردی
کلام آخر بیان مرور کلی از خودتان و زندگی‌تان بیان اختصاصی از موقعیت شغلی

نمونه رزومه‌های ساخته شده در انواع قالب رزومه

نمونه رزومه مهندس صنایع (فارسی)
نمونه رزومه مهندس صنایع (ترجمه شده)

نمونه رزومه مهندس صنایع در قالب رسمی

نمونه رزومه کارشناس کنترل کیفیت (فارسی)
نمونه رزومه کارشناس کنترل کیفیت (ترجمه شده)

نمونه رزومه کارشناس کنترل کیفیت در قالب حرفه‌ای

نمونه رزومه طراح و گرافیست (فارسی)
نمونه رزومه طراح و گرافیست (ترجمه شده)

نمونه رزومه طراح و گرافیست در قالب مدرن

دانلود فایل خام رزومه

در صورت عدم نیاز به رزومه ساز آنلاین، می‌توانید یکی از فایل‌های خام رزومه در فرمت Word و رزومه شرکتی را دانلود کنید و با استفاده از نرم افزار ورد آفیس (Word)، محتوای آن را تغییر دهید و خروجی PDF آن را برای دیگران ارسال کنید. برای آموزش استفاده از این نرم افزار می‌توانید مقاله "آموزش ساخت رزومه با ورد (Word)" را مطالعه کنید.

فایل خام رزومه کاری رایگان فرمت Word
فایل خام رزومه کاری حرفه ای فرمت Word
فایل خام رزومه کاری فرمت Word
فایل خام رزومه کاری فرمت Word

سوالات متداول مرتبط با رزومه

 • آیا این رزومه ساز آنلاین قابلیت ترجمه رزومه به زبان‌های مختلف را دارد؟

  بله، در این رزومه ساز آنلاین امکان ترجمه رزومه به زبان‌های مختلف انگلیسی، فارسی، آلمانی، ترکی استانبولی و عربی وجود دارد و همچنین ترجمه رزومه به صورت خودکار و آنلاین برای شما انجام میشود.

 • چگونه قالب مناسب برای رزومه‌ام را انتخاب کنم؟

  برای انتخاب قالب مناسب برای رزومه خود، ابتدا باید به مقدار اطلاعاتی که می‌خواهید در رزومه‌تان قرار دهید توجه کنید. اگر اطلاعات زیادی دارید و رزومه شما بیش از دو صفحه است، بهتر است از قالب‌های تک ستونه استفاده کنید. این قالب‌ها به شما اجازه می‌دهند تا اطلاعات را به صورت دقیق و جامع‌تری نمایش دهید. اما اگر اطلاعات رزومه‌تان به اندازه یک یا دو صفحه است، می‌توانید از قالب‌های دو ستونه استفاده کنید که اطلاعات را به صورت خلاصه و جمع‌بندی شده نشان می‌دهند.

 • آیا میتوانم عکس پرسنلی خود را در رزومه اضافه کنم؟

  اگر از قالب‌هایی استفاده می‌کنید که نیازی به عکس ندارند، بهتر است بدون عکس ارسال شود. اما اگر اصرار دارید که عکس پرسنلی خود را اضافه کنید، می‌توانید یک تصویر با کیفیت از موبایل یا کامپیوتر خود انتخاب کنید. پیش از افزودن آن به رزومه، با استفاده از ویرایشگر تصویر رزومه، اندازه و چرخش تصویر را به‌طور مناسب تنظیم کنید.

 • آیا نمونه رزومه‌ها تاثیری در سرعت ساخت رزومه دارند؟

  تصور کنید قصد دارید به یک سفر بروید، اما به خاطر عدم آشنایی کافی با مسیر، ممکن است در طول سفر چندین بار گم شوید. این موضوع باعث تأخیر در رسیدن به مقصد می‌شود. اما وقتی از یک نقشه استفاده می‌کنید، اطمینان حاصل می‌کنید که به سرعت و با دقت به مقصد می‌رسید. رزومه نیز می‌تواند مانند یک سفر باشد. با استفاده از یک نمونه رزومه، شما به سرعت می‌توانید رزومه خود را بسازید، همانطور که با استفاده از یک نقشه، به سرعت به مقصد می‌رسید.

 • برای ساختن رزومه به غیر از زبان فارسی چه کار باید کرد؟

  اگر به دنبال نوشتن رزومه برای مهاجرت کاری یا تحصیلی به کشورهای مختلف هستید، می‌توانید همین الان وارد رزومه‌ساز شوید و زبان رزومه را به زبان مورد نظر خود تغییر دهید. در صورت تغییر زبان رزومه، عناوین و چینش اطلاعات رزومه مطابق با زبان انتخاب شده تغییر خواهد کرد.