1. بلاگ
 2. اصول رزومه نویسی
 3. رزومه نویسی برای برنامه نویسان

رزومه نویسی برای برنامه نویسان

هرکسی که سال‌های عمرش را پای کامپیوتر و مشغول یاد گرفتن زبان‌های برنامه‌نویسی می‌گذراند، امید دارد روزی بتواند یک برنامه‌نویس موفق باشد. یکی از مهم‌ترین کارهایی که یک برنامه‌نویس باید انجام دهد، نوشتن یک رزومه خوب است که سال‌های تلاش و موفقیت و حتی شکستش را به خوبی نشان بدهد. نمونه رزومه برنامه نویس باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ در این مطلب بررسی می‌کنیم که یک مدیر منابع انسانی یا کارشناس استخدام، دوست دارد چه ویژگی‌هایی را در یک رزومه ببیند و رزومه خوب برنامه‌نویسی از نظر او چیست؟ اگر قصد تغییر مسیر شغلی به برنامه‌نویس را دارید یا در این حوزه فعالید و می‌خواهید زودتر استخدام شوید، حتما این مطلب را تا انتها بخوانید.

مسیر شغلی خود را در رزومه نشان دهید!

مسیر شغلی خود را نشان دهید!

هر برنامه‌نویسی ممکن است در طی سال‌های کاری خود، ناچار یا علاقمند به تغییر فیلد کاری خود شده باشد. پس اگر دو سال پیش برنامه نویس فرانت‌اند بوده‌اید و امروز به عنوان برنامه‌نویس بک‌اند رزومه می‌دهید، لازم است در زمان ساخت رزومه برنامه نویسی، این تغییر را به صورتی منطقی و قابل فهم توضیح بدهید (آن هم به کوتاه‌ترین شیوه ممکن). بیان این تغییر می‌تواند همچنین به خواننده رزومه شما نشان بدهد که به عنوان یک برنامه‌نویس چه آینده‌ای را برای خودتان متصور هستید. همچنین اگر در هنگام ساخت رزومه برنامه نویسی همچنان در مسیر تغییرید، بهتر است این مسیر را صادقانه بیان یا در کاور لتر خود توصیف کنید. در یک رزومه خوب، باید متخصص جذب را با مجموعه‌ای از حقایق صادقانه و شفاف مواجه کنیم.

یک ترتیبِ برنده!

با مطالعه‌ی انواع نمونه رزومه برنامه نویس، می‌توانید یک ترتیب مشخص را در همه آن‎ها ببینید. این ترتیب ثابت، دلیل خودش را دارد. متخصص جذب یا مدیر منابع انسانی رزومه شما را «از بالا به پایین» می‌خواند و این یعنی شما باید مهم‌ترین موارد را در بالاترین بخش آن بگذارید. اگر تجربه زیادی دارید (و حس می‌کنید در ساخت رزومه برنامه نویسی برای این موقعیت خاص همه این تجربه‌ها مفیدند)، هیچ اشکالی ندارد که رزومه شما بیشتر از یک صفحه طول بکشد، اما مطمئن شوید که مرتبط‌ترین و چشمگیرترین سوابق شما در صفحه اول هستند. اگر یک برنامه‌نویس تازه فارغ‌التحصیل هستید یا به تازگی یک دوره بوت‌کمپ را گذرانده‌اید، مدیران به ترتیب در رزومه شما دنبال این موارد می‌گردند:

 1. سابقه واقعی (از جمله کارآموزی)
 2. پروژه‌های واقعی یا اوپن سورس
 3. جزئیات دوره‌های آموزشی یا تحصیلات شما
 4. پروژه‎‌هایی که به هر دلیل ویژه هستند (چیزهایی پیشرفته‌تر از سلام دنیا!)
 5. موقعیت‎‌های منتوری یا مدیریتی در گروه‌های دانشجویی و مهارت‌جویی

اگر مشغول ساخت رزومه برنامه نویسی به عنوان یک برنامه‌نویس شاغل هستید، یک رزومه خوب برای شما، برای کارشناس منابع انسانی چنین ترتیبی خواهد داشت:

 1. سابقه کار (موقعیت فعلی و عنوان آن)
 2. تکنولوژی‌ها و زبان‌های برنامه‌نویسی که به آن‌ها مسلطید (Java, Python یا ...)
 3. جزئیات تحصیلی (که به مرور زمان بی‎‌اهمیت می‎شوند). وقتی سال‌های زیادی کار کرده‌اید، دیگر مهم نیست ریاضیاتتان در دانشگاه چه نمره‌ای گرفته یا معدلتان چند است. بنابراین بعد از چند سال این قسمت را پایین‎تر ببرید.
 4. فعالیت‌های فراتر از کار، مثلا پتنت‌ها، ترجمه‎‌ها، کنفرانس‌ها، منتورشیپ‌ها و ...
 5. مدارک: این یکی از جذاب‎ترین بخش‌‎های ساخت رزومه برنامه نویسی برای هر فردی است. خواننده دوست دارد بداند که این برنامه‌نویس دانشش را از کجا به دست آورده؟ آیا کارآموزی واقعی را گذرانده یا فقط فارغ‌التحصیل دانشگاه است؟ تحت نظر چه افرادی بوده و...؟
 6. پروژه‌های شخصی: هرچه بیشتر تجربه داشته باشید، این پروژه‌ها اهمیت کمتری خواهند داشت. بنابراین اگر یک برنامه‌نویس تازه‌کار هستید بهتر است به این بخش توجه ویژه‌ای داشته باشید.
 7. علایق: علایق شما می‌توانند بین شما و مصاحبه‌کننده (یا مدیر آینده‌‎تان) گفتگو به وجود بیاورد و باعث شود بیشتر شما را بشناسند.

رزومه نویسی برای برنامه نویسان

چطور برنامه‌نویسی هستید؟

ساخت رزومه برنامه نویسی تا حدود زیادی به این نکته بستگی دارد که بدانید آن سازمان یا شرکت خاص، چه نوع برنامه‌نویسی را نیاز دارد. مهندسان نرم‌ افزار جنرال (generalist software engineers) باید ثابت کنند که با چند تکنولوژی و زبان کار کرده‌اند و چیزهایی درموردشان می‌دانند (که یک رزومه خوب شامل همه آن‌‌ها خواهد بود). اما موقعیت‌های استخدامی برای برنامه ‌نویسان متخصص، به دنبال فردی هستند که «کار معنادار، تخصصی و واقعی» با یک زبان خاص انجام داده باشند. چطور می‌توانید این نکته را در رزومه خودتان رعایت کنید؟

1.یک بخش جداگانه برای «زبان‌‌ها و تکنولوژی‌ها» در صفحه اول بسازید

هنگام رزومه نویسی، مواردی که در آن حرفه‌ای هستید را بنویسید. آیا بیشتر با جاوا کار کرده‌اید؟ یک متخصص لاراول هستید که دوست دارد حوزه کاری‌اش را گسترده کند؟ به عنوان مثال این‌طور این بخش را تکمیل کنید:

زبانها: JavaScript, Java, HTML/CSS/ PHP/ SQL

تکنولوژیها: react.js, Bootstrap, AWS

دیگر موارد: API Design, relational databases, unit, integration & E2@ testing

2.مشخص کنید که در هر موقعیت شغلی با چه زبانی کار کرده‎اید

یکی از روش‌های دیگر برای نظم‌ دادن به نمونه رزومه برنامه نویس، این است که مشخص کنید هر جایی با چه چیزی کار کرده‎اید. این به خواننده ایده بهتری در مورد سوابق شما می‌‌دهد و نهایتا در تصمیم‌گیری به او کمک می‌کند. مثلا:

مهندس نرم‌افزار – Customer Happines

 • ساخت ابزارهای troubleshooting برای کمک به عملکرد تیم (با نتیجه بالای 30%)
 • طراحی و توسعه مدل داده‎‌یابی از تراکنش‌های عمده در پلتفرم آپلودر
 • فناوری‌‎ها: Javascript, React, Aws, MongoDB از کلمات کلیدی غافل نشوید!

رزومه نویسی با استفاده از کلمات کلیدی

این کلمات کلیدی مرتبط هستند که سرنوشت یک رزومه خوب مهندس نرم‌افزار یا برنامه‌ نویس را تعیین می‎کنند. تا زمانی که صداقت را اصل رزومه نویسی خود قرار دهید، اشکالی ندارد اگر از کلمات کلیدی آگهی شغلی، در متن رزومه خود استفاده کنید. اشکالی ندارد اگر می‌خواهید ساخت رزومه برنامه نویسی برای آگهی «برنامه‌نویس جاوا و آشنا به اوراکل» را شروع کنید، در آن بیشتر از کلمات جاوا و اوراکل استفاده کنید. فراموش نکنید که صداقت اصل اول در رزومه نویسی است و یک رزومه خوب علاوه بر آنکه ساختار خوبی دارد، حتما باید در نزدیک‌ترین حالت ممکن به واقعیت نوشته شود.

لینک‌های مهم را در رزومه خود قرار دهید!

لینک‌های مهم را در رزومه خود قرار دهید!

اگر یک برنامه‌نویس حرفه‌ای باشید، احتمالا می‌دانید که لینک پروفایل گیت‌هاب یکی از مهم‌ترین لینک‌هایی است که هنگام رزومه نویسی باید در ذهن داشته باشید. همچنین برای داشتن یک رزومه خوب و کامل، باید لینک تمامی کارهای آنلاین خودتان را در آن بیاورید. همینطور یک وب‌سایت برای خودتان طراحی کنید و نمونه کارهای آنلاین‌تان را در آن قرار دهید و آدرسش را در رزومه بگذارید. این کار باعث می‌شود که اگر فرد استخدام کننده شما در اینترنت درباره‌تان سرچ کند، دوباره به اطلاعات رزومه شما برسد و این یعنی تبدیل شدن یک رزومه خوب به یک رزومه‌ عالی.

 

 

ساخت آنلاین رزومه حرفه‌ای و گرافیکی
با استفاده از رزومه ساز آنلاین، رزومه خود را در قالب‌های گرافیکی و استاندارد بسازید.
ساخت رزومه کاری و تحصیلی
به خواندن مقالات ادامه دهید
لیست مقالات
آمادگی برای مصاحبه آنلاین (شماره دو)
دوشنبه 16 اسفند 1400
836
آمادگی برای مصاحبه آنلاین (شماره یک)
دوشنبه 16 اسفند 1400
1093
چطور لیست معرف ها را در رزومه بنویسیم؟
دوشنبه 9 اسفند 1400
961

انتخاب زبان سایت