مشاهده نمونه رزومه
5
امتیاز نمونه رزومه
2,256
 نفر

نحوه نوشتن رزومه وکیل

کسب مدرک حقوق و وکالت کار ساده‌ای نیست، بنابراین به شما تبریک می‌گوییم. شما به عنوان یک وکیل می‌دانید که قانون عمیق و گسترده است و حوزه‌های کاری متفاوتی دارد. ممکن است بخواهید در حوزه قوانین مالیات و یا قوانین دفاع از مردم فعالیت کنید. ممکن است سابقه کاری داشته باشید و یا به تازگی شروع به فعالیت کرده باشید. در هر حال به رزومه احتیاج خواهید داشت. کار وکلا دفاع از حقوق موکل است اما در رزومه وکیل شما باید خود وکیل مدافع خودتان باشید و هیئت منصفه یعنی کارفرما را قانع کنید که به استخدام شما رای مثبت بدهد. اما همانند قوانین وکالت در دادگاه باید قوانین رزومه نویسی را بدانید تا یک رزومه وکالت خوب تنظیم و ارائه کنید. نمونه رزومه کاری وکلا در این راه به شما کمک می‌کند.

بازار کار وکالت

وکلا معمولاً در طول دوران تحصیل شرایط سختی را پشت سر می‌گذارند اما در صورتی که این دوران را با موفقیت سپری کنید و یک رزومه کاری خوب برای خود بنویسید، به بازار کار گسترده و خوبی قدم گذاشته‌اید. امروزه بسیاری از شرکت‌ها، نهادها و سازمان‌ها و همچنین افراد حقیقی برای حل مسائل حقوقی خود به یک وکیل خبره نیاز دارند بنابراین فرصت‌های شغلی خوبی برای شما فراهم است.

بطور کلی حوزه کاری وکلا در زمینه‌های زیر است:

 • استیناف: این وکلا بر روند تجدید نظر تمرکز دارند.
 • ورشکستگی: وکلا در این حوزه در مراحل قانونی مربوط به حمایت از بدهی و ورشکستگی موکلان کمک می‌کنند.
 • حقوق مدنی: این شاخه بر حقوق فردی و برای دفاع از شخصیت‌های حقیقی فعالیت دارد.
 • اشتغال: این دسته از وکلا اطمینان حاصل می‌کنند که شرکت‌ها و کارمندان از قانون پیروی می‌کنند و به ویژه بر قراردادها و سیاست‌ها تمرکز دارند.
 • شرکت: چنین وکلایی از کارفرمایان خود در چهارچوب قانون حمایت می‌کنند و در پرونده‌های قضایی حامی آنان هستند. مسئولیت تمام اسناد قانونی شرکت بر عهده آن‌هاست.
 • جنایی: بطور قانونی از متهم دفاع می‌کنند.
 • خانواده: این شاخه بر حل مسائل خانوادگی از جمله فرزندخواندگی، طلاق، حمایت از کودکان و دیگر مسائل تمرکز دارد.
 • مالکیت معنوی: شاخه‌ای است که به مردم و شرکت‌ها در حفاظت از ایده‌ها، اختراعات و محصولات کمک می‌کند.
 • بین الملل: تمرکز این وکلا مسائل حقوقی مربوط به مسافرت برای همه اهداف است. تسلط به بیش از یک زبان لازم است.
 • شهرداری: این وکلا معمولاً برای ارگانهای دولتی منفرد کار می کنند و ممکن است با مالیات بر املاک، منطقه بندی، کاربری زمین یا قانون تجارت کوچک سروکار داشته باشند.
 • حریم خصوصی و امنیت سایبری: این وکلا به شرکت ها کمک می کنند تا اطلاعات شخصی خود را ایمن نگه دارند.
 • املاک و مستغلات: این وکلا ممکن است بر دعاوی مربوط به استفاده از زمین یا قانون قراردادها تمرکز کنند.
 • مالیات: این وکلا باید در مورد مقررات خدمات درآمد داخلی به روز باشند و زمینه فعالیت آن‌ها مالیات است.

در موارد دیگری هم وکلا ترجیح می‌دهند به عنوان استاد حقوق، کتابدار حقوق، ویرایشگر حقوقی و... فعالیت کنند. بنابراین زمینه کاری برای رشته وکالت گسترده است و بازار خوبی برای کار وکلا فراهم است.

محتوای رزومه وکیل

نمونه رزومه وکیل

بسته به شاخه‌ای که قصد دارید در آن فعالیت کنید، همه بخش‌ها و محتوای رزومه وکیل را باید متناسب با آن تنظیم کنید و در صورت امکان رزومه را برای هر فرصت شغلی به صورت اختصاصی تنظیم کنید. نمونه رزومه وکیل می‌تواند به عنوان مرجعی برای عملکرد صحیح و اصولی باشد.

 1. پروفایل یا خلاصه رزومه

  وکلا باید در استفاده از کلمات و لغات عالی باشند و این مهارت در خلاصه رزومه قابل رویت خواهد بود. پس این فرصت را از دست ندهید و مهارت بیان خود را نشان دهید. اینجا جایی است که شما می‌توانید کارفرماها را با شخصیت حرفه‌ای و دستاوردهای خود تحت تاثیر قرار دهید. وکلا استادان بحث و مجاب کردن هستند بنابراین از این استعداد خود بهره ببرید و تصویر حرفه‌ای خود را به روشی قانع کننده عرضه کنید. در رابطه با اشتیاق خود به عدالت صحبت کنید و اقدامات موفقی که برای تحقق عدالت در مسیر شغلی خود انجام داده‌اید را بیان کنید. از کلمات کلیدی و اختصاصی این شاخه استفاده کنید و بهترین پروفایل شخصی را برای خود تنظیم کنید.

  نمونه خلاصه رزومه وکالت

  وکیل با تجربه، با انگیزه و فداکار در راه عدالت. توانمند و سازمان یافته در سخنرانی‌های عمومی. ارائه سابقه اثبات شده از دستیابی به نتایج مطلوب برای موکلان. توانمند در آماده سازی موکل برای محاکمه، بررسی اسناد و ارائه موثر پرونده‌ها در دادگاه. یک رهبر قوی که تحت فشار خوب کار می‌کند و پیچیدگی‌های سیستم حقوقی را به درستی درک می‌کند...

 2. مهارت‌ و توانمندی‌ها در رزومه وکلا

  وکلا علاوه بر اینکه یک پل ارتباطی خوب هستند لازم است به انواع مهارت‌های بین فردی مجهز باشند. شما با مشتریانی کار می‌کنید که به هر دلیلی ممکن است تحت فشار باشند از این رو نه تنها باید آرامش خود را حفظ کنید، بلکه لازم است بتوانید آنچه که موکلان نیاز دارند را تفسیر کنید و جنبه‌های پیچیده قانون را به روشی روشن و قابل درک توضیح دهید. همچنین لازم است به مهارت‌های سخت زمینه کاری خود مسلط باشید و قوانین هر حوزه را بدانید.

  مهمترین مهارت‌های مورد نیاز وکلا شامل موارد زیر است:

  • حل مسئله
  • قرائت انتقادی
  • نوشتاری قانع کننده و روشن
  • انعطاف پذیری در لحن و سبک ارتباطی
  • تحقیق و جستجو
  • حفظ آرامش در شرایط فشار

  این‌ها مثال‌هایی از مهارت‌های عمومی هستند که در کنار مهارت‌های تخصصی باید به آن‌ها مسلط باشید.

 3. سوابق کاری در رزومه کاری وکیل

  سوابق کاری وکیل در رزومه وکالت

  قبلا مهارت‌های خود را لیست کرده‌اید و شخصیت حرفه‌ای خود را ترسیم کرده‌اید. اکنون وقت آن است که ویژگی‌های خاص خود را در کار بیان کنید. همانطور که باید در دادخواهی‌ها و دفاعیه‌های خود حداکثر دقت را داشته باشید، برای روایت داستان حرفه خود هم باید نهایت دقت را بکار ببرید. لیست سوابق کاری شما باید به ترتیب معکوس زمانی و از جدیدترین سوابق نوشته شود. در هر بخش باید مواردی از موفقیت‌ها، دستاوردها و متدهای خاصتان برای نتیجه گیری و حل پرونده را بازگو کنید. از افعال قوی، اسم‌ها و صفت‌های قدرتمند استفاده کنید اما تا حد ممکن با ساختارهای دستوری ساده. توضیح اینکه به چه نوع پرونده‌هایی رسیدگی کرده‌اید، چه تعداد موکل داشته‌اید و چه نتایج مطلوبی کسب کرده‌اید رزومه وکیل را از یک رزومه خوب به یک رزومه عالی تبدیل می‌کند. حتی می‌توانید استخدام کنندگان را با یک شرح مختصر و اقدام محور در مورد پرونده‌های خود و نحوه حل آن‌ها تحت تاثیر قرار دهید.

  اگر سابقه‌ای در زمینه وکالت ندارید و تازه فارغ‌التحصیل شده‌اید، می‌توانید در بخش سوابق کاری رزومه وکیل از پرونده‌ها و پروژه‌های دوران تحصیلی خود بگویید و بیشتر بر مهارت‌ها و سوابق تحصیلی تمرکز کنید.

 4. سوابق تحصیلی

  وکالت یکی از مشاغلی است که برای کار کردن به صورت قانونی در آن نیاز به تحصیلات دانشگاهی در این رشته و پروانه وکالت دارید. پس لازم است بخش تحصیلات رزومه وکالت را با دقت بنویسید. از آخرین تحصیلات دانشگاهی شروع کنید و همه دستاوردها و افتخارات تحصیلی را بیان کنید. اگر در یک دانشکده معتبر و با معدل بالا دوران تحصیلی خود را گذرانده‌اید حتماً آن را در رزومه ذکر کنید.

 5. قالب، فرمت و فونت رزومه وکالت

  قالب رزومه مخصوص وکالت

  طرح رزومه شما تقریباً به اندازه بیانات رزومه مهم است. اینجا اولین فرصتی است که شما می‌توانید در آن خود را معرفی کنید پس به قالب رزومه خوب فکر کنید. به عنوان وکیل با مشتریانی سر و کار دارید که باید با دیدن رفتار، منش و ظاهر شما به شما اعتماد کنند و در جلسه دادگاه در برابر قاضی حاضر خواهید شد بنابراین ظاهر شما مهم است. همین امر در رزومه وکیل هم صدق می‌کند. استخدام کنندگان در زمان بررسی رزومه به دنبال نقاط مثبت برای تایید و نقاط منفی برای رد رزومه هستند، با یک طراحی بد این بهانه را بدست آن‌ها ندهید. رزومه را خوانا تنظیم کنید، استفاده از فونت‌های فانتزی یا رنگ روشن کار را خراب می‌کند. رزومه را بدون هیچ خطایی بنویسید و آن را با فرمت PDF ذخیره و ارسال کنید.

  استفاده از قالب‌های آماده رزومه‌سازهای آنلاین این فرصت را برای شما فراهم می‌کند تا به سرعت و با اطمینان رزومه خود را در یک قالب حرفه‌ای تنظیم کنید. سی وی رزومه در این راه شما را همراهی می‌کند.

سوالات متداول

چطور یک رزومه خوب برای وکالت تنظیم کنیم؟

سعی کنید رزومه را به طور منحصر بفرد مختص مکانی که قصد دارید در آن استخدام شوید بنویسید. سوابق مرتبط خود را بیان کنید و مثال‌هایی از نحوه برخورد با ضرب‌العجل‌های زمانی و چالش‌ها و دستاوردها بنویسید. در نهایت رزومه وکیل را طبق قوانین رزومه نویسی تنظیم کنید.

رزومه وکیل را باید چند برگی نوشت؟

رزومه فضایی است که شما خود را به کارفرما معرفی می‌کنید اما این فضا یک فضای محدود است. نباید خلاصه نویسی در رزومه را فراموش کنید. به رزومه وکالت به چشم یک پرونده یک یا نهایتاً دو برگی نگاه کنید و تمام اسناد و ادله‌ای که برای مجاب کردن کارفرما به استخدام شما نیاز است را در آن بنویسید.