نمونه رزومه مهندس معماری

مشاهده نمونه رزومه
5
امتیاز نمونه رزومه
100
 نفر

نحوه نوشتن رزومه مهندس معماری

رزومه یک بخش حیاتی از هر برنامه شغلی است و هنگامی که شما برای یک موقعیت معماری متقاضی می­شوید همیشه ایده خوبی است که چند نمونه رزومه معماری را بررسی کنید تا بتوانید از سبک، قالب و استانداردهایی که برای تنظیم آن­ها استفاده شده در رزومه خودتان کمک بگیرید. کاری که باید در تنظیم رزومه کاری خود انجام دهید، شبیه حرفه‌­ای است که در آن تخصص دارید؛ معماری. رزومه را طوری باید تنظیم کنید که هر کارفرمایی با دیدن آن جذب و راغب شود تا شما را استخدام کند. در ادامه نکات رزومه نویسی برای مهندس معماری را به شما می­آموزیم.

چطور یک رزومه معماری خوب بنویسیم؟

چگونه یک رزومه معماری خوب بنویسیم؟

اولین و مهم‌ترین قانون در مورد ایجاد رزومه مهندس معماری کوتاه نوشتن آن است. هدف از نوشتن رزومه معمار این نیست که تمام اطلاعات شخصی، سوابق تحصیلی و کاری را بنویسید بلکه باید گلچینی از اطلاعات مرتبط با شغل معماری را به عنوان شالوده رزومه خود گردآوری کنید. خواندن مطالب غیر مرتبط با شغل معماری برای کارفرمایانی که زمان کوتاهی را صرف خواندن رزومه می­کنند خوشایند نیست. لازم است همه بخش‌­های رزومه معمار را با دقت و صداقت بنویسید و در نهایت مطالب را در یک چهارچوب تمیز و جذاب قرار دهید.

محتوای رزومه مهندسی معماری

محتوای رزومه مهندسی معماری

آنچه به عنوان زیربنا و مصالح رزومه در معماری آن استفاده می­کنید، محتوا و متنی است که قرار است شما را به کارفرما معرفی کند. رزومه بخش­‌های متفاوتی دارد که هر بخش را باید با اصول خود بنویسید تا کارفرما متقاعد شود شما گزینه مناسبی برای استخدام هستید. از آنجا که رزومه اولین زمینه آشنایی شما با کارفرمای احتمالی است، سعی کنید همه بخش­‌ها را با دقت بنویسید.

اطلاعات تماس

بدیهی است که اولین چیزی که در معرفینامه باید بنویسید، اطلاعات شخصی شما است. نام و نام خانوادگی، سن، شماره تماس، محدوده محل سکونت و آدرس ایمیل معتبر از جمله مواردی هستند که برای دسترسی کارفرما به شما لازم است آن­ها را در ابتدای رزومه خود بنویسید.

خلاصه رزومه مهندس معمار

تصور کنید از شما می­خواهند که در چند جمله و خیلی کوتاه خودتان و پیشینه کاری­تان را معرفی کنید. چه مواردی را بیان می­کنید؟ خلاصه رزومه جایی است که شما می­توانید یک معرفی کوتاه و خیلی تاثیر گذار از خود داشته باشید. به طوری که سرنوشت رزومه و آینده کاری شما را تحت تاثیر قرار می­دهد. در اینجا باید مجموعه‌­ای از موفقیت­ها، افتخارات و تمام نکات مثبتی باشد که در کار ممکن است مفید باشند. با یک زبان مثبت از سوابق کاری و تحصیلی موفق خود بنویسید تا کارفرما به خواندن باقی مطالب رزومه راغب شود.

در نوشتن خلاصه رزومه مهندس معمار می­توانید از نمونه رزومه کاری مهندسی معماری کمک بگیرید و یک متن جذاب و خلاقانه بنویسید. برای این بخش می­توانید از سوالات زیر کمک بگیرید:

 • سوابق کاری من چیست و چه موفقیت‌­هایی کسب کرده­‌ام؟
 • آیا با نرم افزارهای مدل سازی CAD و 3D آشنایی دارم؟
 • چه مهارت­­‌هایی دارم که ممکن است به کارفرما در جهت رشد کاری کمک کند؟

نمونه خلاصه رزومه معماری

معماری پرشور و انگیزه و با سابقه با رویکر کار با انرژی­‌های تجدیدپذیر و کاهش اثرات زیست محیطی نامطلوب. دارای تجربه ساخت خانه‌­های کم مصرف با اسکلت چوبی و عایق‌­های پایه کنف. ماهر در طراحی و خواندن نقشه و مسلط به نرم­افزار CAD و طراحی سه بعدی...

سوابق کاری

بخش تجربه کاری در رزومه یک مهندس معمار تنها بخشی است که کارفرما قبل از اینکه تصمیم بگیرد برای مصاحبه حضوری با شما تماس بگیرد آن را با دقت می­خواند. وقتی استخدام کنندگان تجربیات کاری شما را می­خوانند به دنبال نمونه­‌ها و جزئیات خاصی از کار شما هستند. همچنین آن­ها به چگونگی مشارکت شما در سازمان علاقمند هستند. در نوشتن تجربه کاری به این نکات دقت کنید:

 • آیا رهبری و حل مسئله را در این بخش نشان داده­‌اید؟
 • در رابطه با برنامه­‌های سرمایه گذاران و محدودیت‌­های مهندسی چگونه مذاکره کرده­‌اید؟
 • در پروژه‌­هایی که در دست داشتید چه نوآوری‌­ها و ایده‌­های آینده نگرانه‌­ای را پیاده کرده‌­اید؟
 • آیا از منابع خود به طور موثر استفاده کرده‌­اید؟

هر کارفرمایی در زمینه معماری می­داند که مسئولیت معماران چیست پس نیازی به تکرار طوطی­وار آن­ها ندارید. بجای آن لازم است نشان دهید که چه مشکلاتی را حل کرده­‌اید و چگونه در کار رشد کرده­اید. بنابراین بخش سوابق کاری را خلاقانه بنویسید و از جزئیات و آمار و ارقام پروژه­‌های خود صحبت کنید. تا می­توانید از داده­‌های عددی برای نشان دادن نتایج موفق کارتان استفاده کنید تا سنجش میزان توانایی شما برای کارفرما آسان باشد.

رزومه مهندسی معماری

مهارت‌­ها و توانمندی­‌ها در رزومه مهندسی معماری

بخش مهارت­ها در ساخت رزومه معماری یک بسیار مهم است. شرکت‌­های بزرگ ساختمانی و خانه­‌های معماری معمولاً از نرم افزارهای ردیابی خودکار استفاده می­کنند. رزومه شما هم به همین صورت اسکن و بررسی می­شود. پس لازم است بدانید که چه مهارت‌­هایی را باید در این بخش ذکر کنید تا نظر کارفرما جلب شود. به عنوان یک معمار رزومه شما باید طیف وسیعی از مهارت‌­ها را نشان دهد. در این فضای محدود هم باید به مهارت­های سخت و هم مهارت‌­های نرم خود اشاره کنید.

مهارت­‌های سخت مهندس معمار:

 • برنامه‌­ریزی شهری
 • مهارت­های عمرانی(پویایی شناسی، مقاومت مصالح، علم مواد، بهره­وری انرژی، گرمایش و سرمایش، لوله کشی و برق)
 • محاسبات مهندسی معماری
 • تسلط به نرم افزارهای تخصصی مثل اتوکد
 • مدل سازی سه بعدی و ارائه
 • طراحی گرافیکی(فتوشاپ، Illustrator)
 • چاپ سه بعدی و نمونه سازی اولیه
 • نقاشی و رنگ آمیزی
 • مدل سازی خشت
 • طراحی داخلی
 • طراحی صنعتی

از آنجا که معماران با دیگر مهندسان، پیمانکاران، مشتریان، ذینفعان، تامین کنندگان، مقامات محلی و کارمندان دولت کار می­کنند لازم است علاوه بر مهارت‌­های سخت به مهارت‌­های نرم هم تسلط داشته باشند.

مهارت­‌های نرم مهندس معمار:

 • تفکر تحلیلی
 • منطق
 • خلاقیت و تفکر خارج از چهارچوب
 • توانایی کار با محدودیت‌­ها
 • توانایی کار در شرایط فشار
 • مدیریت پروژه(مدیریت زمان، برآورد هزینه­‌ها، بهینه سازی پروژه و پیشنهادات)
 • مهارت­های ارتباطی(مذاکره، گزارش، خواندن قراردادها و سایر اسناد، ارتباط با پیمانکاران و ذینفعان)
 • توانایی حل مسئله
 • با انگیزه و فعال

سوابق تحصیلی و آکادمیک

برای کار در شغل معماری به حداقل مدرک لیسانس از این رشته نیاز است. بنابراین شرط اصلی ورود به کار معماری این است که در بخش سوابق تحصیلی خود به مدرک معماری اشاره کنید. اما هزاران مهندس معمار مانند شما مدرک لازم را دارند پس در این بخش هم باید چیز متمایزی برای گفتن داشته باشید. عنوان مدرک تحصیلی و سطح تحصیلات، سال فارغ‌­التحصیلی و مدت اشتغال به تحصیل و دانشگاه محل تحصیل  را بنویسید و برای اینکه از دیگران جلوتر باشید به پروژه­‌های خاص تحصیلی، افتخارات و معدل خود اشاره کنید.

قالب، فرمت و فونت رزومه معمار

شما یک معمار هستید و میدانید ظاهر چقدر اهمیت دارد. پس همانقدر که زمان خود را صرف معماری داخلی و متن رزومه کردید به همان اندازهم به معماری ظاهر رزومه زمان اختصاص دهید. برای رزومه مهندسی معماری­تان یک قالب خوب در نظر بگیرید که می­توانید خودتان آن را طراحی کنید و یا از قالب­‌های آماده رزومه‌­سازهای آنلاین مثل سی وی رزومه استفاده کنید. یک فونت خوب و خوانا برای متن انتخاب کنید و رزومه آماده شده را با فرمت PDF ذخیره کنید. فراموش نکنید که بررسی نمونه رزومه مهندسی معماری می­تواند یک الگوی خوب برای شما باشد.

اشتباهات رایج در رزومه مهندس معمار

قطعاً در نوشتن رزومه معماری اشتباهات خاصی وجود دارد که باید از آن­ها پرهیز کنید. این اشتباهات شامل موارد زیر است:

 • تواریخ نادرست: ممکن است تاریخ دقیق سوابق کاری برای یک کارفرما و یا یک پروژه دانشجویی و کارآموزی را به یاد نیاورید و مهم است بدانید که ننوشتن تاریخ در این شرایط بهتر از اشتباه نوشتن آن است. اطلاعات متناقض برای کارفرمایان غیر صادقانه و غیر حرفه­‌ای تلقی می­شود.
 • رزومه طویل و طولانی: اگر در صنعت معماری نسبتاً تازه وارد هستید رزومه را در یک صفحه جمع آوری کنید و در صورتی که تجارب کاری زیادی دارید می­توانید رزومه را دو برگی بنویسید. این را فراموش نکنید که کارفرمایان زمان زیادی را برای مطالعه رزومه شما در اختیار ندارند پس باید آن را طوری بنویسید که به سرعت قابل بررسی باشد.
 • ناخوانا بودن رزومه: شاید یکی از مهمترین عناصر رزومه خوانا بودن آن باشد. هدف اصلی یک رزومه ارائه سندی به کارفرمایان است که اسکن سریع و آسان آن بتواند ضروری ترین اطلاعاتی را که باید درباره یک متقاضی بدانند بیاموزد. رزومه­‌هایی که دارای فونت­‌های پیچیده و فانتزی هستند احتمالاً شانسی برای دیده شدن ندارند.
 • اطلاعات بیش از حد: فقط و فقط اطلاعاتی که کارفرما باید در مورد شما بداند و در کار معماری به شما کمک می­کنند را در رزومه بنویسید و از نوشتن مطالب شخصی و خصوصی خودتان صرف نظر کنید.
 • عدم برقراری ارتباط با نیازهای کارفرما: دستاوردهای شما هر چقدر هم برجسته باشند اگر در راستای تامین نیازهای کارفرما نباشند مفید نیستند. کارفرماها می­خواهند بدانند که دستاوردهای شما چه نقشی در جهت سودآوری کسب و کار آن­ها دارد.

سوالات متداول

رزومه مهندس معمار چند برگی باید نوشته شود؟

بهترین الگو برای اینکه بدانید طول رزومه را چقدر در نظر بگیرید این است که بدانید به طور کلی رزومه­‌های کاری در یک برگ تنظیم و ارائه می­شوند. تنها و تنها در صورتی که سوابق کاری شما بیش از 10 سال است 2 برگ را برای ساخت رزومه معماری در نظر بگیرید.

بخش مهارت‌­های رزومه معماری را چگونه باید بنویسیم؟

بهترین الگو برای نوشتن بخش مهارت‌­های رزومه مهندس معمار این است که ترکیبی از مهارت‌­های سخت و نرم را در نظر بگیرید. بخش مهارت‌­ها هم باید خلاصه و مختصر نوشته شود بنابراین باید لیستی از 6-12 تا از مهمترین مهارت­‌ها که شانس شما را برای استخدام و دیده شدن بالا می­­برند را بنویسید.